Hrek : Navratilova is harcba szllt a birkkrt |
Navratilova is harcba szllt a birkkrt
2005.02.04. 11:08
Martina Navratilova is csatlakozott a PETA kampnyhoz, melynek clja, hogy az ausztrl farmerek hagyjanak fel a birkk megcsonktsval. A teniszlegenda osztja az llatvdk nzeteit s arra kri a ruhaipari cgeket: ne vsroljanak az ausztrl gyapjbl addig, amg a termelk a kegyetlen gyakorlatot alkalmazzk.
Forrs: Zldmagazin
Navratilova John Howard miniszterelnknek is levelet rt, melyben arra kri, hogy lpjen fel a csonktsok betiltsa rdekben. A 48 ves teniszcsillag azt szeretn, ha trvnyben tiltank be azonnali hatllyal az orszgszerte elterjedt gyakorlatot.
A farmerek azrt vgjk ki a birkk farka krl a brt, hogy megelzzk a lgylrvkkal val fertzdst. A beavatkozst rzstelents nlkl vgzik s a vgclja az, hogy olyan heges s kemny felletet alaktsanak ki az llatokon, amit a legyek nem tudnak bekpni.
A "mulesing"-nek nevezett eljrst 2010-tl tilos lesz alkalmazni, de addig mg sokmilli birka fog szenvedni megcsonktva, ezrt a PETA llatvd szervezet azt szeretn, ha a nagy ruhaipari mgnsok bojkottlnk az ausztrl gyapjt.
A miniszterelnk-helyettes a mlt hten tisztessgtelennek titullta az llatvdk kampnyt, egy nagy gyapjtermel cg pedig be is perelte az llatvdket. Az els meghallgatsra februr 11-n kerl sor; ekkor dl el, hogy folytatdik-e az gy majd a brsgon. A gyapjtermelk arra hivatkoznak, hogy a kampnnyal az llatvdk tbb millis gazdasgi krt okoznak az orszgnak.
Ian McLachlan egykori vdelmi miniszter, aki jelenleg az Australian Wool Innovation (AWI) elnke Navratilova levele kapcsn azt nyilatkozta a sajtnak, hogy a teniszcsillag nem tudja, mit beszl s sajnlja t.
Az egyik legnagyobb felvsrl, az Abercrombie and Fitch oktberben csatlakozott a PETA bojkottjhoz, a brit George-zletlnc pedig idn janurban dnttt gy, hogy nem tmogatja az llatknzst. Az olasz Benetton tovbbra is ellenll s vsrol az ausztrl gyapjbl.
A PETA komoly tanulmnyt ksztett azokrl az alternatvkrl, melyeket a "mulesing" helyett alkalmazhatnnak a farmerek a lgybekpsek megelzsre. A szakrtk szerint az llatvdk nehz fba vgtk a fejszjket, mert egyszeren nem fogjk tudni elltni a piacot s a bojkotthoz csatlakoz felvsrlkat elg kegyetlensg-mentes gyapjval.
A legnagyobb igny az eurpai felvsrlktl rkezett, de "llatbart gyapjbl" mindssze 368 bla volt raktron Sydneyben. Az ausztrl gyapjlobby vezeti radsul felszltottk a gyapjtermelket, hogy ne adjk el llatbart gyapjknt termkket, akkor sem, ha nem alkalmaztk a csonktst farmjaikon, azrt, hogy "egysges frontot alkotva szllhassanak szembe a PETA kampnyval".
Kiemelt link: UnitedCrueltyofBenetton.com 2005. februr 3.
|