Balcsi helyzet
2005.02.01. 12:27
Feltmadott a tenger, a magyarok tengere!
Forrs: www.zoldmagazin.com
Az utbbi vek szisztematikus Balaton ellenes mdia hadjratval prhuzamosan a telkek, nyaralk teljesen elrtktelenedtek, mindenki szabadulni prbl ingatlantl s jval a piaci r alatt knlja azokat. Valahogy snassz lett a Balatonon nyaralni.
A helyzet odig fajult, hogy ingatlan tulajdonos ismersm, aki egybknt gyermekkortl itt tlttte a nyarakat, most az ves rendes pihenjnek helysznl kis gyermekes csaldjval egytt inkbb a ss, mlyviz, horvt tengerpartot vlasztotta. Szpen megcsappant az osztrk, nmet, holland turistk szma, a Zimmer frei tblkat lassan benvi a gaz. Ilyen elzmnyek utn nem csoda, hogy az risi hendikeppel s ksssel dcgsen indul balatoni szezon mindsszesen hrom hetes idtartamra zsugorodott, a trsg jformn mr versenyben sincs. Ha ez gy folytatdik, jvre a Balatonra nyugodtan ki lehet rni az "Idn a szezon elmarad" feliratokat.
A mdia ltal festett stt kppel szemben a t lgy vizrl tkrzd kristlytiszta valsg azonban teljesen mst mutat. A Balaton vzszintje jra a rgi, a minsge pedig szinte kifogstalan. A strandok poltak, rendezettek, sznvonalas szolgltatst nyjtanak, a kzelmlt infrastrukturlis fejlesztsei nmagukrt beszlnek. A magyar ember szvhez egykor oly kzel ll, Kzp-Eurpa legnagyobb tava a "Sweet Sea" -ahogy az angol szlogen utal r- is egy igazi hungarikum, melyet jra fel kell fedezni, mert a klfldi lehetsgekkel sszehasonltva anyagi s egyb (utazsi id, tvolsg, biztonsg) szempontokbl mg mindig elnys felttelek mellett biztostja a pihenst.
Merem remlni, hogy elbb utbb felbred a mdia Csipkerzsika-lmt alv lelkiismerete s egy kis nkritikt gyakorolva a horvt tengerpart npszerstshez nyjtott millirdos "ingyen reklmok" helyett, vigyz szemket -ha kell pt javaslatokkal kiegsztve- ismt a j reg, mr a rmaiak ltal is nagyra becslt "Lacus Pelso"-ra vetik. Ha ez megtrtnik akkor a korbban bulvr szintre sllyesztett problmk utn taln elindul egy olyan folyamat, mely a Balaton vgleges (lelki) gygyulst is elsegtheti.
Addig sem maradhatunk ttlenek! Vigyzzunk egytt kis haznk egyik legnagyobb s legszebb kincsre. A vilg orszgai mr felismertk azt, hogy a vizes lhelyek a biodiverzits megrzsnek kulcsfontossg ugyanakkor rendkvl srlkeny terletei, ezrt az irni Ramsar vrosban elfogadtak egy nemzetkzi egyezmnyt, (1972-ben) amely ezen territriumoknak, mint koszisztmnak termszetvdelmi, gazdasgi, s trsadalmi rtelembe vett blcs hasznostst tzte ki f cljul.
A vizes lhelyek "vilgrksgnek" nemzetkzi jelentsg jegyzkbe - a Magyarorszgrl felvett terletek fele- a Kis Balaton, Balaton mintegy 75.000 hektrnyi rsze is belekerlt. Bszkn hirdessk, hogy mekkora rtk van birtokunkban, a sok szp s kellemes lmnynket, felejthetetlen nyri emlkeinket minl tbb emberrel osszuk meg.
Ksznjk meg szllskrink bizalmt, s olyan krltekint gondoskodssal szolgljuk ki ket, hogy jvre is visszajjjenek hozznk. Fogjunk ssze nemre, korra, politikai s egyb hovatartozsra val tekintet nlkl, s hdtsuk meg ismt a "fl vilgot".
A Balatonrl nem lehet rzelmek nlkl nyilatkozni. Aki megismerte, s egy letre megszerette (a kznsges halandk mellett vilghr kltk, rk, festk, mvszek stb.), tudja mirl beszlek. Az igazgyngy itt van a keznkben, nem kell tovbb keresni. (Fleg nem Horvtorszgban!) Most minden eddiginl erteljesebb helyi sszefogsra van szksg, civil kurzsi nlkl magunkra maradunk s elvrznk. A Balaton csak msodsorban lehet zlet, mindenekeltt vissza kell szerezni becslett, mltsgt. Protekcionista politikt kell folytatni, a provokciktl, tmadsoktl hatrozottan meg kell vdeni magunkat, a pozitv, biztat, elremutat terveinket minl elbb meg kell valstani.
Az idei csonka szezon gazdasgi hatsa az elkvetkez vekre rendkvl negatv kvetkezmnyekkel fog jrni. Sokkal kevesebb tke koncentrldik ide, mint korbban, ami knnyen lefkezheti az rtknvel beruhzsok, fejlesztsek jelenlegi temt. Ne akarjuk becsapni magunkat, vegyk szre, hogy most egynileg s csoportosan is komoly ldozatot kell hozni a siker rdekben.
Az els s egyben legfontosabb j tancs: a legnagyobb segtsg a kurtaxa (helyi idegenforgalmi ad) nkntes -s nem knyszer- vllalsval adhat, mert az llam minden befizetett forinthoz mg kettt dotci formjban hozzrak.
Bevallom szintn, valamikor n is mindent elkvettem, hogy kibjjak e ktelezettsg all, de ebben a kilezett helyzetben, s ilyen lehetsggel (1 forintommal sszesen hrmat adok) mg szinte az ellenrizhetetlen belfldi vendgeim utn is rmmel fizetek. gy tekintek r, hogy ez nem ad, hanem ado-mny.
A kvetkez lps: a Balatonbl eddig csak elvettek, az egyni rdekek ilyetn megnyilvnulst egyszer s mindenkorra meg kell fkezni. (Annak idejn amikor klfldi jsgrkat arrl faggattak, hogy orszgukban milyen eszkzkkel vdekeznek a parti sv feltltse s kiparcellzsa ellen, szegnyek mg a krdst sem rtettk.) A Balatonra hozni kell, ami az egyszeri ember esetben azt jelenti, hogy a pnzt helyben kltse el s lehetleg ott, ahol az zletben hossz tvon gondolkod s rdekelt vllalkoz a bevtel egy rszt visszaforgatja, gy rvnyesl a gazdasgi bumerng-effektus. Az meglehet, hogy a multinacionlis cgek zletlncainak helyi egysgeiben pr forintot "sprolunk", de amit a rven megnyernk azt a szemlytelen, idignyes s nehzkes vsrls okozta kellemetlensgek miatt elvesztjk a vmon, s akkor mg meg sem emltettem, hogy a pnznk ebben az esetben a profitra hes idegenek zsebeibe vndorol, ami soha tbb nem jn vissza.
Csak annyit vegynk, amennyire szksgnk van s gy sokkal olcsbban jvnk ki, mint amikor otthonrl felpakolva egy csom felesleges "akcis" dolgot elhozunk, amivel azt hisszk, hogy j vsrt csinltunk, azonban nagy rszt el sem fogyasztjuk.
n szimbolikusan belentttem a Balatonba a magam egy vdr vizt, a tbbi mr nkn (is) mlik. Minden olvast arra krek, hogy az elzekben lertakat "mentse el" s ha teheti a Balatont "mentse meg".
Petfi Sndor szavaival kezdtem s most szeretnm zrni soraimat: ha a Balatonrl sztt minden lmunk megvalsul, "Akkor mondhatjuk, hogy meglljunk, mert itt van mr a Knan."
2004. augusztus 12. Bnki Kroly kzgazdsz A Balaton tiszteletbeli mdia nagykvete
|